Artyčok: Zelenina, která vás překvapí

Artyčok

Původ a historie artyčoku

Artyčok, tato lahůdková zelenina s nezaměnitelnou chutí, má svůj původ zahalený tajemstvím. Jeho historie sahá až do starověku, přičemž jeho přesný původ zůstává nejasný. Některé teorie hovoří o severní Africe, jiné o oblasti Středomoří. Již staří Egypťané a Římané si artyčoky cenili nejen pro jejich chuť, ale i pro jejich údajné léčivé účinky. Ve středověku se artyčok stal oblíbenou pochoutkou na královských dvorech a jeho obliba se postupně rozšířila i mezi prostý lid. Dnes je artyčok pěstován v mnoha zemích světa a jeho popularita stále roste, a to i díky jeho všestrannému využití v kuchyni.

Botanický popis rostliny

Artyčok je impozantní rostlina, která může dorůst až do výšky dvou metrů. Patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a je blízce příbuzná s bodláky, slunečnicemi a čekankou. Její mohutné, stříbřitě zelené listy jsou hluboce laločnaté a mohou být až 80 cm dlouhé. Květenství, které konzumujeme, se nazývá úbor a skládá se z masitých zákrovních listenů, které obklopují květní lůžko. Neotevřené úbory jsou kulovitého až vejčitého tvaru a mají zelenou až fialovou barvu. Artyčok je zelenina, která se pěstuje pro své jedlé úbory. Pochází ze Středomoří, kde se pěstovala již ve starověkém Egyptě a Římě. Dnes se pěstuje v teplých oblastech po celém světě.

Nutriční hodnota a benefity

Artyčok není jen lahodnou delikatesou, ale také nutričním pokladem. Je bohatý na vlákninu, která je důležitá pro zdravé trávení a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Kromě toho je artyčok skvělým zdrojem antioxidantů, které chrání buňky před poškozením volnými radikály. Mezi další významné živiny patří vitamín C, vitamín K, kyselina listová a draslík. Pravidelná konzumace artyčoku tak může přispět k posílení imunity, ochraně srdce a cév a celkovému zdraví. Ať už si artyčok vychutnáte vařený, grilovaný nebo naložený, dopřejete svému tělu dávku cenných látek. Stejně jako artyčok, i další druhy zeleniny skrývají řadu benefitů. Pro pestrý a vyvážený jídelníček je důležité zařazovat širokou škálu zeleniny v dostatečném množství.

Pěstování artyčoků v Česku

Ačkoliv jsou artyčoky v České republice stále spíše netradiční zeleninou, jejich pěstování se pomalu rozšiřuje. Artyčoky vyžadují slunné stanoviště a propustnou, humózní půdu. Pro správný růst je důležité zajistit jim dostatek prostoru, jelikož se jedná o mohutné rostliny. Semena se vysévají od února do března, sazenice se pak na venkovní záhon přesazují v květnu. Sklizeň probíhá obvykle od července do září, v závislosti na odrůdě a podmínkách. Při správné péči se artyčoky odmění chutnými poupaty, která jsou bohatá na vitamíny a minerály. Kromě konzumace květních úborů se dají využít i listy artyčoku, a to pro přípravu čajů s blahodárnými účinky na trávení.

Vlastnost Artyčok Brokolice
Barva Zelená, fialová Zelená
Tvar Šišticovitý Růžovitý
Použití v kuchyni Vařený, dušený, grilovaný Vařený, dušený, za syrova

Sklizeň a výběr kvalitních kusů

Artičoky se sklízí postupně, jakmile se začnou otevírat vrchní šupiny poupat. Důležité je sklidit artyčoky včas, než se poupata příliš otevřou a květy začnou hnědnout. Přezrálé artyčoky jsou tuhé a ztrácejí svou jemnou chuť. Při sklizni odřízněte stonek asi 5 cm pod poupětem. Stonek můžete oloupat a použít ho do salátů nebo polévek. Po sklizni artyčoky co nejdříve spotřebujte, protože rychle vadnou. Při výběru artyčoků v obchodě hledejte pevné kusy s uzavřenými šupinami a svěží zelenou barvou. Vyhněte se artyčokům s nahnědlými skvrnami, poškozenými listy nebo suchými stonky. Tyto znaky naznačují, že artyčok je starý a pravděpodobně bude tuhý a bez chuti.

Různé způsoby přípravy

Artyčoky, tato zajímavá zelenina s nezaměnitelnou chutí, nabízí širokou škálu kulinářských možností. Před samotnou přípravou je důležité artyčoky očistit od tvrdých, nepoživatelných částí. Zbavte se stvolu, odstraňte vnější, tvrdé listy a konce zbývajících listů. Srdce artyčoku, které je nejchutnější částí, zbavte chloupků. Takto připravené artyčoky můžete dále zpracovávat dle libosti. Vařené artyčoky si nejlépe vychutnáte s dipem z olivového oleje a citronové šťávy. Pro náročnější strávníky se nabízí pečení, grilování nebo smažení. Artyčoky skvěle doplní těstoviny, rizota, saláty i pizzu. Fantazii se meze nekladou!

Zajímavosti o artyčoku

Artyčok není jen tak ledajaká zelenina. Patří do čeledi hvězdnicovitých, stejně jako slunečnice nebo sedmikráska, a jeho jedlou částí je vlastně nerozvinuté květenství. Pochází ze Středomoří, kde se pěstoval už ve starověkém Egyptě a Římě. V současnosti je největším producentem artyčoků Itálie, následovaná Španělskem a Francií. Chuť artyčoku je jemná, lehce nasládlá a připomíná chřest nebo kedluben. Obsahuje vitamíny C a K, draslík a antioxidanty. Artyčoky se dají připravovat na mnoho způsobů – vařené, dušené, pečené i grilované. Hodí se do salátů, polévek, těstovin, ale i jako příloha k masu. Při jejich konzumaci se doporučuje odstraňovat tužší vnější listy a „seno“, tedy chloupky uprostřed květenství.

Publikováno: 09. 11. 2024

Kategorie: gastronomie