Exotické liči: Chuťovka, která vás dostane!

Liči

Původ a historie liči

Liči, exotické ovoce s lahodnou, sladkou dužinou, má svůj původ v jižní Číně. Archeologické nálezy dokazují, že se liči v Číně pěstovalo již před více než 2000 lety. Prapůvodně se liči vyskytovalo v divoké přírodě v oblasti dnešních provincií Guangdong a Fujian. Díky své lahodné chuti a údajným léčivým účinkům se liči rychle stalo oblíbeným ovocem čínských císařů a šlechty. Za dynastie Tang (618-907 n. l.) byla poptávka po liči tak vysoká, že císařský dvůr nechával ovoce dovážet z jižních provincií na velbloudích hřbetech. Pěstování liči se postupně rozšířilo i do dalších zemí jihovýchodní Asie, Indie a dalších tropických a subtropických oblastí světa. Dnes se liči pěstuje komerčně v mnoha zemích světa, včetně Číny, Indie, Thajska, Vietnamu, Jihoafrické republiky, Austrálie a Spojených států amerických.

Charakteristika plodu liči

Liči je malé kulaté ovoce s pevnou, hrbolatou slupkou růžové až červené barvy. Slupka se snadno loupe a odhaluje tak průsvitnou bílou dužninu, která ukrývá velkou hnědou pecku. Dužnina je šťavnatá, má sladkou, lehce nakyslou chuť a exotickou vůni, která připomíná směs hroznů, růží a citrusů. Liči je bohaté na vitamín C, draslík a antioxidanty. Obsahuje také menší množství vitamínů skupiny B, vápníku a fosforu. Díky své osvěžující chuti a atraktivnímu vzhledu se liči často používá k přípravě dezertů, ovocných salátů, nápojů a zmrzlin.

Nutriční hodnota a benefity

Liči je ovoce s nízkým obsahem kalorií, ale bohaté na živiny, zejména vitamíny a minerály. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, který je silným antioxidantem a posiluje imunitní systém. Vitamín C hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu, důležitého proteinu pro zdravou pokožku, kosti a chrupavky. Kromě vitamínu C liči obsahuje i vitamíny skupiny B, jako je thiamin, riboflavin a niacin, které jsou důležité pro energetický metabolismus a fungování nervového systému. Liči je také dobrým zdrojem minerálů, jako je draslík, měď a mangan. Draslík je důležitý pro regulaci krevního tlaku, měď pro tvorbu červených krvinek a mangan pro zdravé kosti a metabolismus glukózy. Konzumace liči může přinést řadu zdravotních benefitů. Antioxidanty v liči pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály, čímž snižují riziko chronických onemocnění. Vláknina v liči podporuje trávení a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Liči může také přispět k hydrataci organismu, jelikož se skládá z velké části z vody.

Pěstování liči

Liči je exotické ovoce pocházející z jižní Číny, které si v posledních letech získává oblibu i u nás. Přestože pěstování liči v našich podmínkách není úplně jednoduché, s trochou péče a trpělivosti se i vám může podařit vypěstovat si vlastní lahodné plody. Liči potřebuje pro svůj růst teplé a vlhké klima, proto je ideální pěstovat ho ve skleníku nebo zimní zahradě. Důležitá je také kvalitní, dobře propustná půda s dostatkem živin. Semena liči se vysévají do hloubky asi 2 cm a udržují se v teple a vlhku. Klíčení obvykle trvá 2-3 týdny. Mladé rostlinky liči je potřeba chránit před přímým sluncem a pravidelně zalévat. Vzhledem k tomu, že liči je teplomilná rostlina, je důležité ji na zimu chránit před mrazem. Pokud se rozhodnete pro pěstování liči venku, je vhodné ho na zimu přenést do chladnější místnosti s teplotou kolem 10 °C. Pěstování liči vyžaduje určitou dávku trpělivosti, protože stromy začínají plodit až po několika letech. Odměnou vám však budou lahodné a šťavnaté plody, které si budete moci vychutnat přímo ze své zahrady.

Sklizeň a dostupnost

Liči, exotické ovoce pocházející z jižní Číny, se v našich končinách stává stále oblíbenějším. Jeho sklizeň probíhá v subtropických oblastech obvykle od května do června, v závislosti na odrůdě a klimatických podmínkách. Vzhledem k tomu, že liči špatně snáší přepravu na dlouhé vzdálenosti, je dostupnost čerstvých plodů v České republice omezena na období od června do srpna. Mimo tuto sezónu je možné liči sehnat v konzervované podobě, sušené nebo jako součást ovocných šťáv a kompotů. Při nákupu čerstvých liči je důležité vybírat plody s pevnou, jasně červenou slupkou bez známek poškození. Zralé liči poznáme také podle příjemné, sladké vůně.

Použití v kuchyni

Liči se dají konzumovat čerstvé, kdy se jejich sladká, lehce nakyslá chuť nejlépe projeví. Před konzumací je potřeba oloupat slupku a odstranit pecku, která není jedlá. Dužnina liči se skvěle hodí do ovocných salátů, kde krásně vynikne jejich exotická chuť a aroma. Můžete je přidat i do jogurtů, zmrzlin, sorbetů nebo ovocných koktejlů.

Vlastnost Liči Citrón
Chuť Sladká, aromatická Kyselá
Barva slupky Růžová až červená Žlutá

Liči se uplatní i při vaření. V asijské kuchyni se často přidávají do dezertů, jako jsou pudinky, koláče nebo knedlíky. Skvěle chutnají i v kombinaci s kokosem, mangem nebo ananasem. Pokud chcete experimentovat, vyzkoušejte liči přidat do slaných jídel. Hodí se například do kuřecích nebo vepřových směsí, dodají jim sladkokyselý nádech.

Zajímavosti o liči

Liči je exotické ovoce pocházející z jižní Číny, kde se mu přezdívá „dračí oko“ pro jeho vzhled. Liči je bohaté na vitamín C, obsahuje ho dokonce více než pomeranč. Kromě vitamínu C je zdrojem draslíku a vitamínů skupiny B. Chuť liči je sladká, lehce nakyslá a často popisována jako směs hroznů, hrušky a růží. Konzumuje se čerstvé, ale i sušené liči si zachovává většinu svých prospěšných látek. Využívá se také v kuchyni, a to jak v sladkých, tak slaných pokrmech. Přidává se do dezertů, ovocných salátů, džemů, ale i do masa a ryb. Liči je sezónní ovoce, dostupné u nás obvykle od května do července.

Publikováno: 05. 11. 2024

Kategorie: gastronomie