Jeřabiny: Malé ovoce, velké zázraky?
Co jsou jeřabiny?
Jeřabiny, plody jeřábu ptačího (Sorbus aucuparia), jsou malé červené malvice, které zdobí naše lesy a zahrady na podzim. Jeřabiny jsou technicky vzato plodem, konkrétně malvicí, stejně jako jablka nebo hrušky. Nejsou to bobule, jak se mnozí mylně domnívají. Chuť čerstvých jeřabin je trpkohorká a pro někoho až nepříjemná, proto se nekonzumují syrové. Teprve po přemrznutí nebo tepelné úpravě ztrácejí na hořkosti a získávají sladší chuť. Z jeřabin se vyrábí marmelády, sirupy, likéry a používají se i jako dochucovadlo do omáček a masa. Jeřabiny jsou bohaté na vitamín C a antioxidanty, a proto jsou považovány za zdravou pochoutku.
Druhy a odrůdy jeřabin
Jeřáb obecný (Sorbus aucuparia) je nejznámějším druhem, který se vyskytuje volně v přírodě. Má oranžovočervené plody trpkohorké chuti, které jsou po tepelné úpravě jedlé a používají se k výrobě marmelád, sirupů a likérů. Existuje však mnoho dalších druhů a odrůd jeřabin, které se liší barvou, velikostí a chutí plodů. Například jeřáb ptačí (Sorbus avium) má menší, jasně červené plody sladší chuti. Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) se pěstuje pro své velké, hruškovité plody, které jsou po uležení jedlé a mají nasládlou chuť. Kromě plodů se jeřabiny pěstují i pro své okrasné listy, které se na podzim zbarvují do zářivých barev. Některé druhy, jako například jeřáb muk (Sorbus aria), mají listy stříbřité a plody žluté až oranžové barvy. Výběr odrůdy jeřábu závisí na účelu pěstování a preferencích pěstitele.
Jeřabiny, hořkosladké plody podzimu, v sobě skrývají tajemství. Stejně jako život, i ony v sobě nesou hořkost i sladkost, a záleží jen na nás, jakou chuť v nich najdeme.
Radomír Novotný
Výskyt a pěstování
Jeřabiny, plody stromů rodu jeřáb (Sorbus), rostou planě v mírném pásu severní polokoule. Nejvíce druhů se vyskytuje v horských oblastech. V České republice je nejznámější jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia), který roste hojně v lesích, na pasekách i v parcích. Jeřabiny se pěstují i cíleně, a to pro své dekorativní účely, ale i pro plody. Existuje mnoho kultivarů jeřábu, které se liší tvarem koruny, barvou plodů nebo odolností vůči chorobám. Pro pěstování jeřábu je důležité slunné stanoviště a propustná půda. Jeřáb je nenáročný strom, který snáší i sušší podmínky. Plody jeřábu, jeřabiny, jsou drobné malvice trpké chuti. Ačkoliv se syrové jeřabiny nekonzumují pro svou hořkost, po tepelné úpravě či usušení se z nich stává zajímavá surovina pro výrobu marmelád, sirupů, kompotů nebo likérů.
Obsah látek a chuť
Jeřabiny, plody jeřábu ptačího, jsou známé svou trpkou, svíravou chutí, která mnohým evokuje podzim. Tato chuť je dána vysokým obsahem tříslovin a kyseliny parasorbové. Právě kyselina parasorbová je zodpovědná za specifickou chuť a ve větším množství může způsobovat i zažívací potíže. Syrové jeřabiny proto nejsou vhodné k přímé konzumaci ve velkém množství. Tepelnou úpravou, sušením nebo mražením se však obsah této kyseliny snižuje a chuť se stává přijatelnější, sladší a méně trpká.
Kromě tříslovin a kyseliny parasorbové obsahují jeřabiny i řadu prospěšných látek. Jsou bohaté na vitamín C, a to v porovnatelné míře s citrusovými plody. Dále obsahují vitamíny skupiny B, vitamín P a provitamín A. Z minerálních látek je významný obsah draslíku, vápníku, hořčíku a fosforu. Jeřabiny jsou také zdrojem antioxidantů, flavonoidů a pektinů. Díky tomuto bohatému obsahu látek jsou jeřabiny
tradičně využívány v lidovém léčitelství pro své protizánětlivé, močopudné a detoxikační účinky.
Využití v kuchyni
Jeřabiny, ač trpké v syrovém stavu, skrývají velký kulinářský potenciál. Po prvních mrazících se jejich chuť zmírní a sladkost vynikne. Džem z jeřabin, často kombinovaný s jablky pro vyváženější chuť, je oblíbenou pochoutkou. Chuť jeřabin se skvěle doplňuje s vepřovým masem a zvěřinou, proto se používají k přípravě omáček a chutney. Sušené jeřabiny se přidávají do müsli nebo slouží jako zdravá svačinka. Z jeřabin se také vyrábí víno, likéry a aromatické pálenky. Jeřabinový sirup je nejen chutný, ale i zdravý, ceněný pro vysoký obsah vitamínu C. Při zpracování jeřabin je důležité odstranit hořká semínka, která mohou negativně ovlivnit chuť pokrmu. Ať už se rozhodnete jeřabiny zpracovat jakkoliv, nezapomeňte, že všeho s mírou – jejich konzumace ve velkém množství může mít projímavé účinky.
Zdravotní benefity
Jeřabiny, plody jeřábu obecného a dalších druhů, jsou známé svou trpkou chutí, ale také překvapivými zdravotními benefity. Jeřabiny jsou bohaté na vitamín C, důležitý antioxidant, který posiluje imunitní systém a chrání buňky před poškozením volnými radikály. Obsahují také vitamín A, nezbytný pro zdravý zrak a pokožku, a vitamíny skupiny B, které podporují energetický metabolismus a nervový systém. Kromě vitamínů jsou jeřabiny zdrojem minerálů, jako je draslík, vápník a hořčík. Tyto minerály hrají důležitou roli v regulaci krevního tlaku, svalové kontrakci a zdravých kostech. Jeřabiny se tradičně používaly k léčbě nachlazení, chřipky a dalších respiračních onemocnění. Moderní věda potvrzuje některé z těchto účinků, jelikož jeřabiny obsahují antioxidanty a další sloučeniny s protizánětlivými a antimikrobiálními vlastnostmi.
Vlastnost | Jeřabiny | Jablko |
---|---|---|
Barva | Oranžová až červená | Zelená, žlutá, červená |
Velikost | Malá (cca 1 cm) | Střední až velká (5-10 cm) |
Chuť | Trpká, nahořklá | Sladká, kyselá |
Použití | Marmelády, likéry | Přímá konzumace, šťávy, koláče |
Zajímavosti o jeřabinách
Jeřabiny, plody jeřábu, jsou malé červené malvice, které zdobí stromy od konce léta. Ačkoliv se na první pohled mohou zdát obyčejné, skrývají v sobě mnohá překvapení. Věděli jste například, že jeřabiny nejsou bobule, ale malvice, stejně jako jablka nebo hrušky? Jejich typická hořkosladká chuť je způsobena přítomností kyseliny parasorbové, která se tepelnou úpravou ztrácí. Právě proto se jeřabiny často zpracovávají do podoby kompotů, džemů nebo sirupů. Zajímavostí je, že jeřabiny jsou oblíbenou pochoutkou ptáků, zejména drozdů a brkoslavů, kteří se na nich při podzimním tahu s chutí pasou.
Publikováno: 18. 10. 2024
Kategorie: gastronomie