Křupavé květákové placičky: Recept na zdravou a chutnou večeři.

Květákové Placičky Recept

Proč květákové placičky?

Květákové placičky, neboli smažené placky z květáku, jsou v české kuchyni stálicí a není se čemu divit. Nabízí totiž lahodnou kombinaci křupavého zevnějšku a jemného, nadýchaného vnitřku, která si podmanila nejednoho strávníka. Květák, hlavní ingredience, je navíc cenově dostupnou a všestrannou zeleninou, která je k dostání po celý rok. Jeho jemná chuť se skvěle hodí k nejrůznějším kořením a bylinkám, takže si na své přijdou i ti nejnáročnější gurmáni. Ať už je servírujete jako hlavní chod s bramborovou kaší a okurkovým salátem, nebo jako chutnou přílohu k masu, květákové placičky zaručeně potěší celou rodinu.

Tajemství těch nejlepších placiček

Květákové placičky, to není jen tak ledajaké jídlo. Skrývají v sobě tajemství dokonalé harmonie chutí a textur, které si získá srdce (a žaludky) celé rodiny. Jak ale dosáhnout té správné křupavosti zvenku a hebkosti uvnitř? Tajemství tkví v detailech. Zaprvé, květák vařte v páře nebo ho jen lehce povařte, aby zůstal pevný a nerozpadl se v plackách. Zadruhé, nezapomeňte ho po uvaření dobře vymačkat, ať se v těstě nehromadí přebytečná voda. Právě ta by mohla způsobit, že placky budou uvnitř mokré a těžké. A konečně, nebojte se experimentovat s kořením. Kmín, majoránka, česnek, chilli – fantazii se meze nekladou. Pamatujte, že i zdánlivě obyčejné květákové placičky se s trochou péče a lásky promění v nezapomenutelný kulinářský zážitek.

Potřebné suroviny: jednoduchost sama

Klíčem k úspěchu tohoto receptu je jeho jednoduchost. Vše, co budete potřebovat, už pravděpodobně máte ve své kuchyni. Základem jsou samozřejmě květáky, ideálně čerstvé a pevné. Dále budete potřebovat vejce, strouhanku (pro bezlepkovou variantu použijte bezlepkovou strouhanku), sůl a pepř na dochucení. Pro extra chuť můžete přidat i prolisovaný česnek, najemno nakrájenou cibuli, čerstvé bylinky nebo oblíbené koření. Fantazii se meze nekladou!

Květákové placičky jsou jako prázdné plátno - můžete je dochutit a podávat s čímkoli, co máte rádi.

Zdeněk Dvořák

Krok za krokem: příprava těsta

Nejdříve si připravte květák. Omyjte ho a rozdělte na menší růžičky. Poté ho uvařte v osolené vodě doměkka. Trvá to přibližně 10-15 minut. Uvařený květák slijte a nechte vychladnout. Mezitím si nastrouhejte tvrdý sýr na hrubém struhadle. Do větší mísy rozklepněte vejce a přidejte prolisovaný česnek. Osolte, opepřete a přidejte mletou papriku dle chuti. Vše důkladně promíchejte metličkou. Do mísy s vaječnou směsí přidejte vychladlý květák a rozmačkejte ho vidličkou na menší kousky. Nemusíte ho rozmačkat úplně najemno, pár větších kousků dodá placičkám texturu. Přisypte nastrouhaný sýr a promíchejte. Postupně přidávejte hladkou mouku a vypracujte těsto, které není příliš husté ani řídké. Konzistence těsta je důležitá pro to, aby se placičky nerozpadaly a zároveň nebyly tuhé.

Tipy pro dokonalé smažení

Smažení květákových placiček je kapitola sama pro sebe. Aby se nerozpadaly a získaly tu správnou křupavost, je potřeba dodržet pár zásad. Především nešetřete na oleji! Ten by měl sahat do poloviny výšky placičky a být dostatečně rozehřátý. Poznáte to tak, že když do něj kápnete kapku těsta, začne hned bublat. Placičky smažte z každé strany dozlatova, ideálně na mírném ohni, aby se stihly propečené i uvnitř. Po usmažení je nechte okapat na papírovém ubrousku, který odsaje přebytečný tuk. Ať už je budete servírovat s bramborovou kaší, zeleninovým salátem nebo jen tak s dipem, věřte, že si na nich pochutnáte.

Servírování: s čím placičky chutnají nejlépe?

Květákové placičky jsou samy o sobě velmi chutné, ale s trochou fantazie se z nich může stát opravdová delikatesa. Skvěle se hodí k různým dipům, omáčkám a přílohám. Pro svěží chuť zkuste jogurtový dip s bylinkami, například s koprem, petrželkou nebo pažitkou. Pikantnější variantu pak dodá dip s chilli, česnekem a zakysanou smetanou. Milovníci sladkokyselých chutí si pochutnají na kombinaci s brusinkovou nebo švestkovou omáčkou. Jako příloha se k placičkám skvěle hodí bramborová kaše, bramborový salát nebo lehký zeleninový salát. Pro sytější oběd je můžete podávat s vařeným uzeným masem nebo s pečeným kuřecím masem. Fantazii se meze nekladou, experimentujte a objevte svou oblíbenou kombinaci!

Vegetariánská varianta: bez vajec to jde taky!

Květákové placičky si můžete vychutnat i v lahodné vegetariánské verzi bez vajec. Vynechání vajec z receptu nijak neubírá na chuti ani na konzistenci placiček. Existuje několik způsobů, jak nahradit vejce a dosáhnout skvělého výsledku. Jednou z možností je použít lžíci chia semínek rozmíchaných ve třech lžících vody. Tato směs vytvoří gel, který placičky krásně propojí. Další variantou je přidat do těsta 2-3 lžíce cizrnové mouky. Cizrnová mouka má přirozeně pojivé vlastnosti a dodá placičkám jemně oříškovou chuť. Pro ty, kteří preferují klasičtější chuť, je tu možnost použít kukuřičný nebo bramborový škrob. Stačí přidat 1-2 lžíce do těsta a placičky budou držet pohromadě. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, nezapomeňte těsto před smažením nechat alespoň 15 minut odpočinout, aby mouka či semínka mohla nasáknout tekutinu a vytvořit tak kompaktní hmotu.

Zdravější alternativa: pečení v troubě

Květákové placičky jsou samy o sobě chutné a poměrně zdravé jídlo. Pokud ale chcete ještě odlehčenější variantu, zkuste je upéct v troubě. Pečení je šetrnější způsob tepelné úpravy, při kterém se zachová více vitamínů a minerálů. Navíc nebudete potřebovat tolik tuku, takže placičky budou méně kalorické. Stačí je pokapat olejem nebo potřít rozpuštěným máslem a péct v předehřáté troubě dozlatova.

Pečení v troubě vám také dává větší svobodu v dochucení. Placičky můžete před pečením posypat různými druhy sýra, bylinkami nebo kořením. Vyzkoušejte například kombinaci nivy a vlašských ořechů nebo kozí sýr s tymiánem.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, věříme, že si na květákových placičkách pochutnáte.

Uchování: jak na to, aby placičky vydržely?

Květákové placičky jsou sice nejlepší čerstvé, ale co když jich uděláte víc a chcete si je vychutnat i později? Žádný problém! Existuje několik způsobů, jak na jejich uchování. Po vychladnutí je můžete uložit do lednice v uzavřené nádobě, kde vydrží čerstvé 2-3 dny. Pokud je potřebujete uchovat déle, sáhněte po mrazáku. Placičky nechte zchladnout, rozložte je na tác vyložený pečicím papírem a dejte na hodinu do mrazáku. Takto předmražené placičky pak můžete přesunout do sáčku nebo krabičky a skladovat v mrazáku až 3 měsíce. Až dostanete chuť na květákovou dobrotu, stačí placičky rozmrazit a ohřát na pánvi nebo v troubě. Zachovají si svou chuť i konzistenci a vy si na nich pochutnáte jako čerstvě udělaných.

Vlastnost Květákové placičky - klasický recept Květákové placičky - zdravější varianta
Příprava Smažení na oleji Pečení v troubě
Kalorie (na 100g) cca 250 kcal cca 180 kcal

Inspirace: variace na klasiku

Květákové placičky jsou jako stvořené pro kreativní kuchaře. Základní recept s vejci, moukou a kořením snadno obohatíte o další ingredience a vytvoříte tak pokaždé nový chuťový zážitek. Milovníci sýrů si přijdou na své s pikantní verzí s nastrouhaným čedarem nebo nivou, vegetariáni ocení výživnou variantu s cizrnou a zeleninou. Pro ty, kteří holdují exotickým chutím, doporučujeme přidat do těsta kari koření a podávat s jogurtovým dipem. Fantazii se meze nekladou, experimentujte s bylinkami, sušenými rajčaty nebo oříšky a objevte svůj vlastní favorit mezi květákovými placičkami.

Publikováno: 15. 10. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje