Nadýchané a křupavé: Tajemství dokonalého odpalovaného těsta recept.

Odpalované Těsto Recept

Ingredience na odpalované těsto

Odpalované těsto, to je základ pro spoustu lahodných dezertů. Jeho příprava není složitá, ale vyžaduje dodržet pár základních pravidel. Nejdůležitější je správně odhadnout konzistenci těsta. Mělo by být husté tak, aby z vařečky stékalo pomalu a tvořilo „zobáčky“. A co budete na jeho přípravu potřebovat? Základem jsou ingredience, které najdete běžně doma. Na 4 porce si připravte: 125 ml vody, 125 ml mléka, 100 g hladké mouky, 80 g másla, 4 vejce, špetku soli a krupicový cukr na posypání. S tímto jednoduchým receptem zvládne přípravu odpalovaného těsta opravdu každý.

Příprava hrnce a vody

Před samotným šleháním těsta je potřeba věnovat pozornost i přípravě hrnce a vody. Zvolte hrnec s těžkým dnem, který bude teplo rovnoměrně rozvádět a zabrání tak připalování těsta. Do hrnce nalijte dostatečné množství vody, aby se v ní mohly odpalované pusinky volně vařit a neslepily se k sobě. Voda by měla dosahovat asi do dvou třetin výšky hrnce. Přiveďte vodu k varu. Jakmile voda začne vřít, snižte plamen na minimum, aby voda pouze jemně probublávala. Příliš silný var by mohl způsobit, že se těsto bude trhat a pusinky nebudou mít hezký tvar. Pamatujte, že správná příprava hrnce a vody je stejně důležitá jako samotné šlehání těsta. Pečlivost v této fázi vám zaručí, že vaše odpalované pusinky budou nadýchané a lahodné.

Srovnání receptů na odpalované těsto
Vlastnost Recept 1 Recept 2
Počet vajec na 250ml vody 4 5
Přidání cukru do těsta Ano, 1 lžíce Ne

Vytvoření hladké hmoty

Základem úspěšných větrníků, profiterolek nebo labužnických éclairs je bezpochyby sametově hladké odpalované těsto. Jeho příprava může na první pohled působit složitě, ale s trochou trpělivosti a dodržením pár zásad zvládne přípravu tohoto delikátního těsta opravdu každý.

Po svaření vody s máslem a špetkou soli na mírném ohni přichází klíčový moment – vsypání hladké mouky. Tu je důležité vsypat najednou a důkladně promíchat vařečkou. Vznikne tak kompaktní hmota, která se bude snadno oddělovat od stěn hrnce. Nyní je čas na zapracovávání vajec. Ta do mírně vychladlé hmoty přidávejte postupně, ideálně po jednom, a vždy důkladně zašlehejte, než přidáte další. Těsto by mělo být lesklé, hladké a poměrně husté, ale ne příliš tuhé. Správnou konzistenci poznáte tak, že po nabrání na vařečku pomalu stéká dolů a tvoří tzv. „zobáček“.

Vaření těsta na mírném ohni

Odpalované těsto, základ pro větrníky, profiterolky a další lahodné dezerty, vyžaduje trochu trpělivosti a preciznosti. Jedním z klíčových kroků je vaření těsta na mírném ohni. Tento krok je zásadní pro aktivaci lepku v mouce a vytvoření hladké a lesklé konzistence. Za stálého míchání se směs vody, másla a soli zahřívá, dokud se máslo nerozpustí a směs nezačne vřít. Poté se do hrnce najednou vsype všechna mouka a směs se energicky míchá vařečkou. Důležité je míchat opravdu důkladně a po celém dně hrnce, aby se zabránilo připálení těsta. Vaření na mírném ohni pokračuje, dokud se těsto nespojí do kompaktní hmoty, která se odlepuje od stěn hrnce. Správně uvařené těsto by mělo být hladké, lesklé a tvořit na dně hrnce tenkou bílou vrstvu. Teprve poté se těsto odstaví z ohně a nechá se mírně zchladnout, než se do něj postupně zašlehávají vejce.

Zapracování vajec do těsta

Zapracování vajec do těsta je u odpalovaného těsta klíčové pro jeho konečnou strukturu a nadýchanost. Správné zapracování vajec zajistí, že těsto bude mít dostatek vzduchu a při pečení vytvoří krásné duté tvary, typické pro odpalované těsto. Než začnete s přidáváním vajec, je důležité se ujistit, že je základní těsto dostatečně vychladlé. Horké těsto by totiž způsobilo předčasné srážení bílků a znemožnilo by tak dosažení požadované konzistence.

Vejce je ideální přidávat postupně, jedno po druhém, a každé vejce důkladně zašlehat do těsta, než přidáte další. Důkladným zašleháním se do těsta dostává vzduch, který je nezbytný pro jeho nadýchanost. Pro zapracování vajec můžete použít ruční šlehač, stolní mixér s nástavcem na hnětení nebo robota s hnětacím hákem. Těsto je hotové, když je hladké, lesklé a pomalu stéká z vařečky. Pokud je těsto příliš husté, můžete přidat lžíci mléka. Naopak, pokud je těsto příliš řídké, přidejte lžíci hladké mouky.

Tvarování a plnění těsta

Odpalované těsto je úžasně variabilní a umožňuje nám tvořit rozmanité tvary a plnit je lahodnými náplněmi. Pro dosažení nejlepších výsledků je důležité těsto správně tvarovat a plnit.

Těsto nanášíme na plech vyložený pečicím papírem nejlépe pomocí cukrářského sáčku s hladkou nebo vroubkovanou trubičkou. Pro klasické větrníky tvoříme malé hromádky o průměru asi 3-4 cm, pro éclairs protáhlé tvary o délce asi 8-10 cm.

Pečeme v předehřáté troubě na 180-200 °C po dobu 20-25 minut, dokud nejsou zlatavé a na dotek pevné. Po upečení je důležité nechat je zcela vychladnout, než je začneme plnit.

Plníme je nejčastěji krémem, šlehačkou, ovocem nebo jejich kombinací. Krém můžeme ochutit vanilkou, kávou, čokoládou nebo jinými oblíbenými příchutěmi.

Plněné větrníky a éclairs uchováváme v chladničce a podáváme vychlazené.

Pečení odpalovaného těsta

Pečení je u odpalovaného těsta klíčové pro dosažení dokonalého výsledku. Teplota a doba pečení se liší podle druhu trouby a velikosti cukrářských výrobků. Obecně platí, že odpalované těsto pečeme v předehřáté troubě na 180-200 °C po dobu 20-30 minut. Během pečení neotvíráme troubu, aby nedošlo k spadnutí těsta. Po upečení necháme výrobky z odpalovaného těsta vychladnout v pootevřené troubě, aby se zabránilo srážení. Správně upečené odpalované těsto poznáme podle zlatavé barvy a dutého zvuku při poklepání na spodek. Odpalované těsto je skvělým základem pro různé druhy dezertů, jako jsou věnečky, profiterolky, éclairs nebo Paris-Brest.

Od té doby, co jsem objevila kouzlo domácího odpalovaného těsta, žádný moučník z cukrárny se mu nemůže rovnat. Tajemství tkví v trpělivosti a kvalitních surovinách.

Božena Černá

Tipy pro dokonalé těsto

Odpalované těsto, ač na první pohled vypadá jednoduše, skrývá v sobě pár triků, které z něj udělají skutečnou delikatesu. Základem je správná konzistence těsta. Ta by měla být hladká a lesklá, podobná hustšímu pudinku. Pokud je těsto příliš řídké, přidávejte po lžících mouku, dokud nedosáhnete požadované hustoty. Naopak, pokud je těsto příliš tuhé, nařeďte ho trochou horké vody. Důležité je také důkladné propečení. Odpalované těsto pečte v předehřáté troubě a během pečení troubu neotvírejte, aby těsto nespadlo. Pro dokonale nadýchané a křupavé věnečky, větrníky nebo profiterolky nechte upečené těsto vychladnout v pootevřené troubě. Tak zabráníte tomu, aby se srazilo a zvlhlo.

Nápady na plnění a zdobení

Odpalované těsto, to je základ pro nepřeberné množství sladkých i slaných kreací. Jeho neutrální chuť je jako stvořená pro vaše kulinářské experimenty. Sladké pokušení si snadno připravíte naplněním lahodným krémem, šlehačkou, ovocem a čokoládou. Zkuste například vanilkový krém s jahodami a čokoládovou polevou, nebo nadýchaný citronový krém s malinami. Pro milovníky kávy je tu kombinace kávového krému a šlehačky, dozdobená čokoládovými hoblinkami. Slané variace pak ocení ti, kdo preferují pikantnější chutě. Naplňte je například pikantním sýrovým krémem, uzeným lososem a koprem, nebo kombinací šunky, sýra a zeleniny. Fantazii se meze nekladou! Zdobení je třešničkou na dortu, ať už zvolíte sladkou, nebo slanou variantu. Použijte čerstvé ovoce, čokoládovou polevu, oříšky, jedlé květy, nebo bylinky. Vytvořte si vlastní originální dezert, který okouzlí vaše chuťové pohárky i vzhled.

Publikováno: 31. 10. 2024

Kategorie: gastronomie