Nadýchané Gnocchi: Tajemství italské kuchyně odhaleno
Původ a historie gnocchi
Gnocchi, ty lahodné italské knedlíčky, mají překvapivě dlouhou a zajímavou historii. Zatímco si je dnes spojujeme především s Itálií, jejich kořeny sahají až do starověkého Říma. Římané připravovali podobné jídlo z pšeničné mouky, vody a vajec, které pak vařili nebo pekli. Toto jídlo, nazývané "zanzarelli", bylo oblíbeným pokrmem legionářů, kteří ho konzumovali pro jeho sytost a snadnou přípravu.
Po pádu Římské říše se gnocchi rozšířily do dalších částí Evropy, kde se receptura vlivem dostupných surovin a lokálních chutí postupně měnila. V severní Itálii, kde byly brambory po jejich dovezení z Ameriky hojně pěstovány, se staly součástí těsta na gnocchi. Tato verze, známá jako gnocchi di patate, se brzy stala velmi populární a postupně se rozšířila do celého světa. I dnes patří bramborové gnocchi k nejoblíbenějším druhům italské kuchyně a existuje nespočet variací s různými omáčkami, sýry a dalšími ingrediencemi.
Tradiční italské variace
Italské bramborové gnocchi, známé také jako gnocchi di patate, jsou v Itálii velmi oblíbeným pokrmem. Gnocchi se připravují z jednoduchého těsta z brambor, mouky a někdy i vajec. Toto těsto se poté tvaruje do malých knedlíčků, které se vaří ve vroucí vodě. Existuje mnoho regionálních variací gnocchi, z nichž každá má své vlastní jedinečné ingredience a způsoby přípravy. V Římě jsou gnocchi alla romana větší a plošší než tradiční gnocchi a pečou se v troubě s máslem a parmazánem. V Benátkách se gnocchi často podávají s bohatou omáčkou z mořských plodů. Gnocchi jsou neuvěřitelně všestranným pokrmem, který lze podávat s nejrůznějšími omáčkami, od jednoduchého pesta po vydatné masové ragú.
Nic neříkej, nic se nedělej. Jenom uvař ty bramborové knedlíčky, ať se v nich ta másla a šalvěj pěkně rozvoní.
Hana Procházková
Příprava bramborového těsta
Brambory uvaříme ve slupce doměkka. Po vychladnutí je oloupeme a prolisujeme nebo najemno nastrouháme. Do mísy s bramborovou hmotou přidáme vejce, sůl a muškátový oříšek. Postupně zapracováváme hladkou mouku, dokud nevznikne nelepivé a pružné těsto. Množství mouky se může lišit v závislosti na typu brambor a jejich vodnatosti. Těsto důkladně propracujeme, dokud není hladké a sametové. Z hotového těsta tvarujeme válečky o průměru asi 2 cm. Ty pak krájíme na menší kousky, ze kterých můžeme vytvořit typické gnocchi s vroubkováním pomocí vidličky nebo hřbetu nože. Italské těstoviny z bramborového těsta, jako jsou gnocchi, se vaří v osolené vroucí vodě. Jakmile vyplavou na povrch, jsou hotové a můžeme je podávat s různými omáčkami, máslem a parmazánem nebo jako přílohu k masu.
Tvary a velikosti gnocchi
Gnocchi, tyhle italské knedlíčky z bramborového těsta, se můžou pochlubit neuvěřitelnou škálou tvarů a velikostí. Liší se podle regionu, tradice i chuti. V Toskánsku narazíte na gnudi, nadýchané knedlíčky bez rýflů. Římské gnocchi alla romana zase připomínají spíš tlusté noky z krupicové kaše. V Benátkách si pochutnáte na malfatti, doslova "špatně udělaných", nepravidelných knedlíčcích. Ať už dáváte přednost malým a kulatým, nebo velkým a hranatým, gnocchi si vás získají svou jednoduchostí a variabilitou.
Omáčky a dochucení
Gnocchi, italské těstoviny z bramborového těsta, jsou jako stvořené pro nekonečné množství lahodných omáček a dochucení. Jemná chuť bramborového těsta skvěle ladí s výraznými i jemnými chutěmi. Mezi nejoblíbenější omáčky na gnocchi patří bezesporu rajčatová omáčka, ať už v jednoduché verzi s česnekem a bazalkou, nebo obohacená o zeleninu, maso či houby. Skvělou volbou je také smetanová omáčka s parmazánem, do které se gnocchi krásně ponoří a nasají její krémovou chuť. Pro milovníky sýrových omáček je ideální gorgonzola, která dodá pokrmu pikantní nádech. Nezapomínejme ani na pesto, ať už klasické bazalkové, nebo s medvědím česnekem či sušenými rajčaty, které gnocchi dodá svěží a aromatickou chuť. Kromě omáček můžeme gnocchi dochutit i jednodušeji – rozpuštěným máslem a parmazánem, olivovým olejem a bylinkami, nebo opečenou slaninou a cibulkou. Fantazii se meze nekladou a s trochou kreativity si tak můžeme pochutnat na gnocchi v nespočtu variací.
Vegetariánské a veganské verze
Vegetariáni a vegani se nemusí bát, že by jim gnocchi a italské těstoviny z bramborového těsta zůstaly zapovězeny. Naopak! Díky své jednoduchosti a variabilitě se bramborové těsto skvěle hodí pro přípravu bezmasých pokrmů. Základem je vždy kvalitní bramborová hmota, kterou snadno doplníte o další rostlinné ingredience. Do těsta můžete přidat najemno nasekanou zeleninu, jako je mrkev, cuketa nebo špenát, pro zvýraznění chuti poslouží čerstvé bylinky. Fantazii se meze nekladou! Ať už zvolíte klasické gnocchi s rajčatovou omáčkou, špenátové gnocchi se smetanovou omáčkou nebo si troufnete na originální variaci s pestem z medvědího česneku, vždy si pochutnáte na lahodném a sytém jídle. Nezapomínejte, že i veganské verze mohou být stejně chutné a lákavé, stačí zvolit správné suroviny a postupy.
Vlastnost | Gnocchi | Klasické těstoviny |
---|---|---|
Hlavní surovina | Brambory | Pšeničná mouka |
Obsah lepku | Nízký | Vysoký |
Tipy pro dokonalé gnocchi
Italské gnocchi, tyhle malé nadýchané polštářky z bramborového těsta, jsou symbolem italské kuchyně. I když se zdají být jednoduché na přípravu, existuje pár triků, jak je dovést k dokonalosti. Základem jsou správně uvařené brambory. Neměly by být rozvařené, ale měly by se dát lehce rozšťouchat. Po uvaření je nechte vychladnout, aby se z nich odpařila přebytečná vlhkost. Do těsta nepřidávejte příliš mnoho mouky. Stačí jen tolik, aby se těsto spojilo a nelepilo se. Příliš mnoho mouky by gnocchi zbytečně zatížilo. Těsto příliš nehněťte. Stačí ho jen lehce spojit. Dlouhým hnětením by se z něj uvolnil lepek a gnocchi by byly tuhé. Tvarujte malé a lehké knedlíčky. Čím menší a lehčí gnocchi budou, tím lépe se uvaří a budou nadýchanější. Hotové gnocchi vařte v mírně osolené vodě, dokud nevyplavou na hladinu. Poté je sceďte a ihned podávejte s vaší oblíbenou omáčkou.
Servírování a vhodné přílohy
Gnocchi, neboli italské těstoviny z bramborového těsta, se pyšní širokou škálou servírovacích možností a doplňujících příloh. Díky své neutrální chuti se hodí k lehkým i smetanovým omáčkám, k masovým i zeleninovým pokrmům. Mezi nejoblíbenější patří gnocchi s rajčatovou omáčkou a bazalkou, s pestem z listové zeleniny a piniovými oříšky, s hříbkovou omáčkou nebo s gorgonzolou a smetanou. Chuť gnocchi skvěle podtrhne i kombinace s mořskými plody, kuřecím masem nebo restovanou zeleninou. Jako přílohu ke gnocchi zvolte lehký salát z rukoly a cherry rajčátek, restovanou zeleninu, grilovanou cuketu nebo lilek. Pro milovníky sýrů doporučujeme posypat gnocchi parmazánem nebo pecorinem. Při servírování nezapomeňte na estetickou stránku pokrmu. Gnocchi na talíři ozdobte čerstvými bylinkami, kapkou olivového oleje nebo hoblinkami parmazánu. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, gnocchi vám zaručeně poskytnou lahodný a sytý zážitek.
Publikováno: 26. 10. 2024
Kategorie: gastronomie