Smaženka: Česká klasika, která nikdy nezklame
Smaženka: Česká klasika
Smaženka, pro mnohé synonymum pro rychlý a sytý oběd, má v české kuchyni své pevné místo. Tento pokrm z kousků smaženého masa, obvykle vepřového, hovězího nebo kuřecího, se tradičně připravuje na sádle nebo oleji dozlatova. Křupavé zevnějšku a šťuvé uvnitř, maso se po osmažení dochutí solí, pepřem a někdy i česnekem. Smaženka se podává s různými přílohami, oblíbené jsou brambory na mnoho způsobů – vařené, šťouchané nebo jako bramborový salát. Skvěle se k ní hodí také houskový knedlík a zelí, ať už kysané nebo dušené. Ačkoliv se může zdát smaženka jako jednoduchý pokrm, její příprava vyžaduje trochu umu. Důležité je maso správně nakrájet na plátky, které nejsou příliš tenké ani tlusté, a osmažit je dozlatova, aby zůstaly šťavnaté.
Historie smaženky
Smaženka, ten lákavě křupavý pokrm z kousků smaženého masa, má v české kuchyni své pevné místo. Ačkoliv se může zdát, že smaženka je poměrně moderní záležitostí, opak je pravdou. Její historie sahá až do dob, kdy se maso běžně konzervovalo nasolením a sušením. Zbytky masa, které se nehodily k přímé konzumaci, se tehdy často smažily, aby se prodloužila jejich trvanlivost a zlepšila chuť. Smaženka se tak stala vítaným zpestřením tehdejšího jídelníčku, a to především v chudších vrstvách obyvatelstva. Postupem času se smaženka z venkovských chalup přesunula i do městských domácností a restaurací. Dnes se smaženka připravuje z nejrůznějších druhů masa, nejčastěji z vepřového, hovězího nebo kuřecího, a podává se s bramborovou kaší, bramborovým salátem nebo chlebem.
Smaženka, ten pokrm prostý, ale lahodný, je důkazem, že i z mála se dá vykouzlit symfonie chutí.
Zdeněk Dvořák
Ingredience na smaženku
Na přípravu té správné smaženky, pokrmu našich babiček, který voní domovem a evokuje vzpomínky na dětství, budeme potřebovat pár základních surovin. Základem je hovězí maso, ideálně přední hovězí, ale postačí i kližka. Maso by mělo být krásně prorostlé, dodá to smažence na chuti a šťavnatosti. Dále si připravíme cibuli, česnek, sádlo nebo olej na smažení, hladkou mouku, sladkou papriku, majoránku, kmín, pepř a sůl. Pro ty, kteří mají rádi smaženku s výraznější chutí, doporučuji přidat i špetku chilli. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte, že nejdůležitější ingrediencí je láska a trpělivost, se kterou budete smaženku připravovat.
Různé druhy masa
Smaženka, oblíbený pokrm z kousků smaženého masa, nabízí širokou škálu variací v závislosti na použitém druhu masa. Vepřové maso, ať už libové panenské nebo prorostlejší plec, je pro smaženku klasikou. Jeho chuť je výrazná a po usmažení krásně křupavá. Pro jemnější chuť a šťavnatější výsledek se hodí kuřecí maso, ideálně kuřecí prsa nebo stehna bez kosti a kůže. Milovníci hovězího masa ocení smaženku z hovězího zadního, které je po usmažení krásně křehké. Méně tradiční, ale o to lahodnější variantou je smaženka z krůtího masa, jež je charakteristická svou jemnou chutí a dietnějším charakterem.
Vlastnost | Smaženka | Řízek |
---|---|---|
Typ masa | Vepřové, hovězí, kuřecí | Vepřové, kuřecí, telecí |
Tvar | Neurčitý, menší kousky | Plátek, tenký |
Obalení | Mouka, vejce, strouhanka (ne vždy) | Mouka, vejce, strouhanka |
Tipy pro přípravu
Smaženka i pokrmy z kousků smaženého masa patří mezi české klasiky. Abyste si je ale vychutnali opravdu naplno, je potřeba dbát na pár důležitých bodů při jejich přípravě. Základem je samozřejmě výběr kvalitního masa. Vepřová krkovice je sázkou na jistotu, ale experimentovat můžete i s kuřecím nebo telecím. Důležité je maso před smažením nakrájet na tenké plátky, aby se propeklo, ale zároveň zůstalo šťavnaté. Před obalením v trojobalu maso zlehka naklepejte, osolte a opepřete. Pro extra křupavou krustu můžete maso před obalením v mouce namočit do rozšlehaného vejce. Při smažení používejte dostatek oleje nebo sádla, aby bylo maso ponořené a smažilo se rovnoměrně. Hotovou smaženku nebo řízky nechte okapat na papírové utěrce, aby se zbavily přebytečného tuku.
Nejčastější přílohy
Smaženka a pokrmy z kousků smaženého masa, ať už jde o vepřové řízky, kuřecí stripsy nebo třeba smažený sýr, si žádají tu správnou přílohu. Ta dokáže chuť masa skvěle doplnit a vytvořit tak harmonický kulinářský zážitek. Mezi nejoblíbenější klasiky patří bezesporu bramborová kaše, která svou jemností a hebkostí krásně kontrastuje s křupavou krustou smaženého masa. Další stálicí na českých stolech je bramborový salát, ať už v klasické verzi s majonézou a zeleninou, nebo v lehčí variantě s jogurtovým dresinkem. Svou osvěžující chutí a křupavostí potěší i zeleninové saláty, které dodají jídlu potřebné vitamíny a zároveň ho odlehčí.
Smaženka ve světě
Smaženka, ten lákavě křupavý pokrm z kousků smaženého masa, není jen doménou české kuchyně. Podobné variace najdeme po celém světě, ať už se jedná o rakouský řízek, japonské tonkatsu nebo americký kuřecí steak. Každá kultura si tento jednoduchý koncept osvojila po svém a obohatila ho o specifické ingredience a koření. Zatímco v Česku si smaženku nejčastěji vychutnáme s bramborem a tatarkou, jinde se podává s rýží, nudlemi nebo zeleninovým salátem. Ať už se ale smaženka nazývá jakkoliv a podává se s čímkoliv, jedno je jisté: křupavé, dozlatova usmažené maso si prostě dokáže získat srdce (a žaludky) lidí napříč kontinenty.
Zajímavosti o smažence
Smaženka, ten lákavě křupavý pokrm z kousků smaženého masa, má v české kuchyni své pevné místo. Ačkoliv se může zdát příprava jednoduchá, existuje několik tipů, jak dosáhnout dokonalého výsledku. Základem je výběr masa – vepřové plecko je sázkou na jistotu, ale experimentovat lze i s hovězím či drůbežím. Důležité je maso před smažením nakrájet na menší, přibližně stejné kousky, aby se propeklo rovnoměrně. Smaženku není radno šetřit tukem – ideální je smažit ji dozlatova v rozpáleném sádle. Ať už smaženku podáváte s bramborem, bramborovou kaší či jinou přílohou, nesmí chybět kyselá okurka nebo salát, které pokrm příjemně osvěží.
Publikováno: 17. 10. 2024
Kategorie: jídlo a nápoje