Panela: Tajemství jihoamerického sýra odhaleno

Panela

Co je panela

Panela je nerafinovaný třtinový cukr, který se vyrábí zahušťováním šťávy z cukrové třtiny. Na rozdíl od běžného bílého cukru si panela zachovává vitamíny, minerály a stopové prvky. Má karamelovou chuť a zlatavou až tmavě hnědou barvu. Využívá se k slazení nápojů a dezertů, ale i slaných jídel.

Vzhledem k tomu, že panela není chemicky bělená ani rafinovaná, obsahuje na rozdíl od bílého cukru melasu. Melasa dodává panele její specifickou chuť a barvu.

Ačkoliv se panela vyrábí z cukrové třtiny, nemá s výrobou sýra nic společného. Sýr se vyrábí srážením mléka a jeho následným zpracováním.

Panela a sýr jsou tedy dva odlišné produkty s odlišným složením, výrobou a použitím.

Původ a historie

Původ paneláku a taveného sýru, dvou zdánlivě nesouvisejících fenoménů, se překvapivě prolíná s obdobím poválečné výstavby a snahou o modernizaci a zefektivnění každodenního života. Paneláky, tyto mohutné betonové stavby, se staly symbolem socialistické architektury a řešením bytové krize, která sužovala Československo po druhé světové válce. Rychle rostoucí populace a nedostatek bytů si žádaly rychlé a ekonomické řešení, kterým se stala právě panelová výstavba. Zároveň s tím se v poválečném období hledaly i způsoby, jak zajistit dostatek dostupných a trvanlivých potravin. Tavený sýr, vyrobený z tradičního sýru s přídavkem tavicích solí, se ukázal jako ideální kandidát. Díky delší trvanlivosti a snadné zpracovatelnosti se stal oblíbenou součástí tehdejšího jídelníčku. Ať už jako rychlá večeře natřený na chlebu, nebo jako surovina do pomazánek a omáček, tavený sýr se stal běžnou součástí mnoha domácností, ať už sídlily v panelácích, či nikoliv.

Výroba panely

Panela je tradiční jihoamerický sýr, který se vyrábí z čerstvého kravského mléka. Proces výroby začíná zahřátím mléka na určitou teplotu, obvykle mezi 80 a 90 stupni Celsia. Poté se do mléka přidá syřidlo, které způsobí srážení mléčných bílkovin a oddělení syrovátky. Vzniklá hmota se následně lisuje, aby se z ní odstranila přebytečná syrovátka. Lisování může probíhat v různých formách, čímž se dosahuje různých tvarů a velikostí panel. Po vylisování se panela nechává zrát. Doba zrání se liší v závislosti na požadované chuti a struktuře. Panela se konzumuje v mnoha podobách. Lze ji jíst čerstvou, smaženou, grilovanou nebo pečenou. Často se také používá jako ingredience do různých pokrmů, jako jsou polévky, omáčky, saláty a dezerty. Panela je bohatá na vápník, fosfor a další důležité živiny. Její chuť je jemná, lehce nasládlá a mléčná. Vzhledem k tomu, že se panela vyrábí bez použití soli, je vhodná i pro lidi s vysokým krevním tlakem.

Nutriční hodnota

Panela a sýr, dva oblíbené mléčné produkty, se liší svou nutriční hodnotou. Panela, nerafinovaný třtinový cukr, sice dodá energii ve formě sacharidů, ale je na tom s vitaminy a minerály poměrně chudě. Obsahuje stopové množství vápníku, draslíku a hořčíku. Naproti tomu sýr, zejména tvrdý, je bohatým zdrojem bílkovin, vápníku a fosforu, důležitých pro zdravé kosti a zuby. Některé druhy sýrů jsou také zdrojem vitaminu B12, nezbytného pro krvetvorbu. Je však nutné si uvědomit, že sýry, obzvláště ty s vyšším obsahem tuku, mohou být kaloricky vydatné. Při výběru sýra je proto vhodné sledovat obsah tuku a soli a zařadit jej do vyvážené stravy.

Využití v kuchyni

Panela a sýr, dva zdánlivě odlišné produkty, se v kuchyni skvěle doplňují. Panela, nerafinovaný třtinový cukr s karamelovou chutí, dodá sladkost dezertům i slaným pokrmům. Lze ji nastrouhat do buchet, koláčů a sušenek, nebo rozpustit a vytvořit tak lahodnou polevu. Sýr, bohatý na bílkoviny a vápník, zase dodá slaný nádech a krémovou texturu. V kombinaci s panelou se otevírá svět kulinářských možností. Například slaný koláč s ricottou a karamelizovanou cibulí oslazenou panelou je skutečným gurmánským zážitkem. Nebojte se experimentovat a objevovat nové chuťové kombinace!

Recept s panelou

Panelu, nerafinovaný třtinový cukr, můžeme v kuchyni využít mnoha způsoby. Dodá karamelovou chuť a jemnou sladkost jak sladkým, tak slaným pokrmům. Zajímavou kombinací je spojení panelu se sýrem. Slaný sýr a sladká panela se výborně doplňují a vytváří netradiční chuťový zážitek. Panelu můžeme použít například při přípravě slaného koláče se sýrem a špenátem. Stačí posypat nastrouhanou panelou povrch koláče před pečením. Panelu zkaramelizuje a vytvoří křupavou krustu. Další možností je přidat panelu do dipu ze sýra a zakysané smetany. Dip se pak hodí k nachos, zelenině nebo pečivu.

Vlastnost Panela (Sýr) Eidam
Chuť Sladká, karamelová Mírná, lehce nahořklá
Textura Tvrdá, drobivá Měkká, pružná
Barva Zlatavě hnědá Žlutá až oranžová

Dostupnost a cena

Panela a sýr jsou v České republice stále dostupnější. Zatímco dříve se panela dala sehnat spíše ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou, dnes už ji běžně nabízí i supermarkety. Stejně tak se rozšiřuje i nabídka sýrů, a to jak těch tradičních, tak i těch méně obvyklých. Ceny se liší v závislosti na druhu, původu a prodejci. Obecně lze říci, že panela je cenově dostupnější než většina sýrů. Kilogram panelu se dá pořídit už od zhruba 150 Kč, zatímco za kvalitní sýr si připlatíte i několikanásobek. Dostupnost a cena panelu a sýrů se ale může lišit i v rámci jednotlivých regionů. Větší města obvykle nabízejí širší výběr a příznivější ceny než menší obce. Při nákupu panelu a sýrů je vždy důležité sledovat datum spotřeby a správně je skladovat, aby si zachovaly svou chuť a kvalitu. Panela by se měla uchovávat v suchu a chladu, sýry pak nejlépe v chladničce.

Publikováno: 21. 11. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje