Vepřová panenka ve slanině: Recept na šťavnatý gurmánský zážitek
Výběr panenky a slaniny
Při přípravě vepřové panenky ve slanině je výběr kvalitních surovin naprosto zásadní pro výslednou chuť pokrmu. Vepřová panenka by měla být světle růžová, pevná na dotek a s minimem blan. Ideální je panenka z mladšího prasete, která je křehčí a šťavnatější. Při výběru slaniny se zaměřte na plátky, které jsou tenké a mají vyvážený poměr masa a tuku. Příliš tučná slanina by mohla zbytečně zatížit chuť panenky, zatímco příliš libová by se mohla během pečení vysušit. Pro výraznější chuť můžete zvolit slaninu uzenou, pro jemnější variantu pak slaninu anglickou. Nebojte se zeptat svého řezníka na doporučení, rád vám s výběrem poradí.
Příprava masa a koření
Vepřovou panenku nejprve očistíme od blanek a zbytků šlach. Důkladné očištění masa je důležité pro výslednou chuť a texturu pokrmu. Panenku osušíme papírovou utěrkou a dle chuti osolíme a opepříme. Pro výraznější chuť můžeme maso potřít prolisovaným česnekem nebo oblíbeným kořením na vepřové maso. Slaninu nakrájíme na tenké plátky, aby se nám s ní dobře pracovalo a během pečení se stihla krásně propéct a zlátnout.
Vlastnost | Recept 1 | Recept 2 |
---|---|---|
Doba přípravy | 20 minut | 30 minut |
Doba vaření | 25 minut | 20 minut |
Obtížnost | Snadné | Středně těžké |
Když už máte hotové rychlé buchty, můžete se vrhnout na hlavní chod. Plátky slaniny musí být dost dlouhé, aby šla panenka pěkně zabalit. Když ty plátky trochu překryjete přes sebe, líp se s tím pracuje a drží to pohromadě. Stejně jako když děláte rychlé buchty, i tady je důležité správné koření - kromě klasiky jako sůl a pepř můžete experimentovat. Fakt dobře funguje třeba sladká paprika, kmín, tymián nebo rozmarýn, a když máte rádi výraznější chuť, tak i jalovec. Je to jako s těmi rychlými buchtami - buď použijete jedno koření, nebo si namícháte vlastní směs, jak se vám zrovna zachce.
Zabalení panenky do slaniny
Zabalení panenky do slaniny je technika, která dodá tomuto libovému masu neuvěřitelnou šťavnatost a chuť. Panenka, známá také jako vepřová svíčková, je sama o sobě poměrně libová, a proto má tendenci se během tepelné úpravy vysušovat. Slanina ale během pečení uvolňuje svůj tuk a šťávu, které maso krásně provoní a udrží ho krásně šťavnaté. Před samotným zabalením je vhodné panenku potřít marinádou nebo kořením, které se do masa během pečení krásně vsáknou a dodají mu další chuťový rozměr. Při výběru slaniny vsaďte na kvalitu – ideální je prorostlá anglická slanina, která dodá masu tu správnou chuť a texturu. Panenku pečte v troubě předehřáté na 180 °C dozlatova, a to buď v pekáči, nebo pro ještě intenzivnější chuť na grilu.
Vepřová panenka ve slanině je jako tango na talíři – smyslná, vášnivá a plná chuti.
Radomír Dvořák
Teplota a doba pečení
Dosažení perfektně propečené vepřové panenky, která je uvnitř šťavnatá a zvenku obalená křupavou slaninou, vyžaduje správné nastavení teploty a doby pečení. Obecně platí, že vepřovou panenku ve slanině pečeme v předehřáté troubě na 180-200 °C. Doba pečení se liší v závislosti na tloušťce masa, obvykle se pohybuje mezi 20 až 30 minutami. Pro kontrolu propečenosti použijte teploměr na maso – ideální vnitřní teplota vepřové panenky je 63-65 °C. Pokud teploměr nemáte, zkuste maso propíchnout špejlí – pokud z vpichu vytéká čirá šťáva, je panenka hotová. Pamatujte, že i po vyjmutí z trouby maso ještě dojde, proto ho nenechávejte péct příliš dlouho, aby nebylo suché. Před krájením nechte panenku alespoň 5 minut odpočinout, aby se šťávy uvnitř masa rovnoměrně rozprostřely. Tak dosáhnete dokonale šťavnatého a chutného výsledku.
Tipy pro šťavnatou panenku
Vepřová panenka ve slanině je skvělou volbou pro slavnostní oběd nebo večeři. Aby byla panenka šťavnatá a křehká, je důležité dodržet několik tipů. Před pečením panenku osušte papírovou utěrkou a potřete olivovým olejem. Maso se tak lépe zatáhne a nepustí šťávu. Pro výraznější chuť panenku před pečením n marinatedujte v marinádě z oleje, bylinek a koření. Minimální doba marinování je 30 minut, ideálně však alespoň 2 hodiny. Při pečení panenku podlévejte výpekem nebo vývarem, aby se nevysušila. Doba pečení se liší podle tloušťky masa, obecně platí, že panenka by se měla péct při 180 °C asi 20–25 minut. Po upečení nechte maso 10 minut odpočinout, aby se šťáva rovnoměrně rozprostřela.
Servírování a přílohy
Vepřová panenka ve slanině se servíruje ihned po upečení, dokud je slanina krásně křupavá a maso šťavnaté. Pro efektní servírování ji můžete před krájením nechat krátce odpočinout na teplém místě pod alobalem. Tak se šťávy v mase rovnoměrně rozprostřou. Příloh k vepřové panence ve slanině existuje nepřeberné množství, záleží jen na vaší chuti a fantazii. Skvěle se hodí k jemnému bramborovému pyré, šťouchaným bramborům s cibulkou, nebo pečeným bramborám s bylinkami. Pokud máte rádi lehčí varianty, podávejte panenku s dušenou zeleninou, zeleninovým salátem nebo grilovanou zeleninou. Vepřová panenka ve slanině je delikatesa, která si zaslouží i slavnostnější přílohu. Vyzkoušejte například gratinované brambory, bramborové krokety nebo jemný celerový krém. Nezapomeňte na vhodnou omáčku! Výborně se hodí smetanová omáčka s houbami, pepřová omáčka nebo lehká bylinková omáčka.
Varianty receptu s náplní
Vepřová panenka ve slanině je sama o sobě delikatesou, ale proč se zastavit u klasiky? Pro ty, kteří rádi experimentují v kuchyni, existuje nepřeberné množství variant s náplní. Sýr a šunka jsou sázkou na jistotu, zkuste ale i kombinace s grilovanou zeleninou, jako jsou cuketa, paprika nebo lilek. Pikantnější verzi dodá náplň z uzeného masa a chilli papriček. Pro milovníky sladší chuti se nabízí kombinace sušených švestek a portského vína. Fantazii se meze nekladou, důležité je, aby náplň nebyla příliš suchá a panenku hezky doplnila.
Publikováno: 03. 11. 2024
Kategorie: jídlo a nápoje