Cronut: Pařížská lahůdka, která dobyla svět.
Co je to cronut?
Cronut je delikatesa, která v posledních letech dobyla svět sladkého pečiva. Jedná se o unikátní kombinaci croissantu a donutu, která v sobě snoubí to nejlepší z obou světů. Cronut se připravuje z těsta podobného listovému, které se smaží dozlatova a poté plní lahodným krémem a zdobí polevou. Výsledkem je nadýchaný a křupavý dezert s bohatou chutí.
Vynálezcem cronutu je newyorský pekař Dominique Ansel, který ho poprvé představil v roce 2013. Od té doby se cronut stal celosvětovým fenoménem a jeho popularita stále roste. Díky své jedinečné chuti a atraktivnímu vzhledu si cronut získal srdce milovníků sladkého pečiva po celém světě. Pekaři se předhánějí v inovacích a experimentují s různými příchutěmi a náplněmi, aby uspokojili i ty nejnáročnější gurmány. Pokud jste cronut ještě neochutnali, rozhodně byste to měli napravit. Tato delikatesa vás zaručeně dostane svou neodolatelnou chutí a originalitou.
Původ a historie cronutu
Cronut, lahodná fúze croissantu a donutu, si podmanil svět sladkého pečiva v roce 2013. Jeho vznik se datuje do New Yorku, konkrétně do pekárny Dominique Ansel Bakery. Právě zde se zrodil v mysli talentovaného cukráře Dominiqua Ansela, který toužil stvořit něco unikátního a nezapomenutelného. Ansel strávil týdny experimentováním s recepturami a technikami, než dosáhl dokonalé harmonie mezi křupavou strukturou croissantu a nadýchanou hebkostí donutu. Výsledkem byl cronut - pečivo z vrstveného těsta, smažené dozlatova a zdobené rozmanitými polevami a krémy. Od svého uvedení na trh se cronut stal celosvětovým fenoménem. Lidé stáli hodiny ve frontách, aby okusili tuto sladkou senzaci, a jeho popularita se rychle rozšířila i za hranice USA. Cronut se stal symbolem inovativního pekařského umění a inspiroval nespočet dalších cukrářů k tvorbě vlastních variací. Ačkoliv se původní receptura cronutu drží v tajnosti, jeho popularita neutichá a nadále láká milovníky sladkého po celém světě.
Tajemství dokonalého cronutu
Cronut, lahodná fúze croissantu a donutu, si podmanil chuťové pohárky po celém světě. Co se ale skrývá za jeho dokonalou chutí a texturou? Tajemství tkví v precizním dodržení tradičních postupů pečení a použití těch nejkvalitnějších surovin. Základem je křehké a nadýchané těsto, připravované z másla s vysokým obsahem tuku, čerstvých vajec a jemné mouky. Důležitý je i proces kynutí, který dodává cronutu jeho charakteristickou strukturu. Po usmažení dozlatova se cronut plní lahodnými krémy, zdobí se polevami a posypkami. Fantazii se meze nekladou a tak vznikají stále nové a originální variace, které uspokojí i ty nejnáročnější gurmány.
Vlastnost | Cronut | Kobliha | Croissant |
---|---|---|---|
Tvar | Kruhový s vrstvami | Kruhový, plný | Půlměsíc, vrstvený |
Příprava | Smažený | Smažený | Pečený |
Textura | Křupavý zvenčí, měkký uvnitř | Měkký | Vločkový, křupavý |
Oblíbené příchutě a variace
Svět cronutů a sladkého pečiva je plný lákavých kombinací a variací, které uspokojí i ty nejnáročnější gurmány. Mezi nejoblíbenější příchutě cronutů patří kombinace slaného karamelu a čokolády, která si získala srdce milovníků sladko-slaných dezertů. Další stálicí je nadčasová vanilková poleva s barevným zdobením, která potěší svou jednoduchostí a elegancí. Pro ty, kteří preferují ovocné tóny, jsou tu cronuty s osvěžujícími náplněmi z lesního ovoce, manga nebo marakuji. Fantazii se meze nekladou a tak se můžeme setkat i s netradičními kombinacemi, jako je například slaný karamel s arašídovým máslem a slaninou. Kromě náplní a polev se fantazii meze nekladou ani v případě zdobení. Často se setkáváme s použitím čerstvého ovoce, oříšků, jedlých květů nebo čokoládových hoblin, které dodají cronutu punc luxusu. Ať už dáváte přednost klasickým kombinacím nebo rádi experimentujete, svět cronutů a sladkého pečiva vám nabízí nepřeberné množství možností, jak si osladit den.
Kde ochutnat cronut v Česku?
Cronut, lahodná kombinace croissantu a donutu, si získal srdce milovníků sladkého pečiva po celém světě. Tato pochoutka, která se poprvé objevila v New Yorku, se stala senzací a brzy se rozšířila i do dalších koutů světa. Pokud se i vy řadíte mezi fanoušky cronutu a chcete si ho dopřát v Česku, máte na výběr z několika podniků, které se specializují na toto sladké potěšení. V Praze najdete cronuty například v některých pekárnách a kavárnách, které se zaměřují na moderní a trendy dezerty. Tyto podniky si dávají záležet na kvalitě surovin a precizním zpracování, takže si můžete být jisti, že ochutnáte cronut té nejvyšší kvality. Kromě Prahy se cronuty objevují i v nabídce cukráren a pekařství v dalších větších městech České republiky. Pokud tedy toužíte po tomto sladkém pokušení, stačí se porozhlédnout ve svém okolí a jistě najdete podnik, který vám ho s radostí připraví. Ať už si cronut vychutnáte s šálkem lahodné kávy nebo jako sladkou tečku po obědě, věříme, že vám tato pochoutka zvedne náladu a zpříjemní den.
Cronut versus donut: Srovnání
Cronut a donut, dva favorité milovníků sladkého pečiva, často vzbuzují otázku: V čem se vlastně liší? Na první pohled se zdají být podobné, ale skrývají v sobě výrazné rozdíly. Donut, klasika s americkými kořeny, je typicky smažený z kynutého těsta a zdobený polevou či posypkou. Jeho textura je nadýchaná a měkká. Naproti tomu cronut, hybrid croissantu a donutu, pochází z New Yorku. Jeho těsto, obohacené o máslo, prochází náročným procesem kynutí a smažení, výsledkem čehož je křupavá, vrstevnatá struktura. Chuťově je cronut komplexnější a sofistikovanější, s nádechem másla a jemnými tóny croissantu. Volba mezi cronutem a donutem tak záleží na osobních preferencích. Zatímco donut uspokojí touhu po sladké klasice, cronut nabídne nevšední gurmánský zážitek.
Cronut, to je symfonie chutí, kde se křupavost potkává s hebkostí a sladkost s jemným nádechem exotiky.
Božena Vacková
Recept na domácí cronut
Cronuty, neodolatelná kombinace croissantu a donutu, si získaly srdce milovníků sladkého pečiva po celém světě. Ačkoliv na první pohled vypadají komplikovaně, s trochou trpělivosti a tímto receptem si je můžete upéct i doma. Pečení cronutů vyžaduje čas a preciznost, ale výsledek stojí za to. Představte si křupavé vrstvy těsta prokládané lahodným krémem a ozdobené sladkou polevou. Už se vám sbíhají sliny? Pojďme se pustit do pečení! Nejdříve si připravíme kvásek z droždí, cukru a vlažného mléka. Poté smícháme mouku, cukr, sůl a máslo a přidáme kvásek. Vypracujeme hladké těsto, které necháme kynout. Během kynutí si připravíme máslo na prokládání. Z másla a mouky vypracujeme plát, který necháme vychladit. Vykynuté těsto rozválíme na obdélník a poklademe plátkem másla. Těsto přeložíme a znovu rozválíme. Tento proces opakujeme celkem třikrát. Nakonec těsto rozválíme na tenký plát a vykrajujeme z něj kolečka. Kolečka smažíme v rozpáleném oleji dozlatova. Usmažené cronuty necháme okapat na papírovém ubrousku a poté je naplníme krémem dle vlastního výběru. Můžete použít vanilkový, čokoládový nebo třeba karamelový krém. A nakonec už jen stačí cronuty ozdobit polevou a posypat oblíbenými ozdobami.
Zajímavosti o cronutech
Cronuty, hybridní sladké pečivo kombinující croissanty a donuty, se staly celosvětovým fenoménem. Víte ale, že jejich vznik byl dílem náhody? Vynálezce cronutu, Dominique Ansel, experimentoval s novým receptem a po třech měsících a desítkách pokusů se mu podařilo dosáhnout dokonalé kombinace křupavého croissantu a nadýchaného donutu. Název "cronut" je chráněnou obchodní značkou, takže pouze Anselovy pekárny ho mohou oficiálně používat. Další zajímavostí je, že cronuty se smaží v hroznovém oleji, což jim dodává jemnější a méně mastnou chuť. Ačkoliv se receptura zdá být jednoduchá, příprava cronutů je poměrně náročná a z časově náročného procesu pramení i jejich vysoká cena. V New Yorku se fronty na cronuty tvoří už v brzkých ranních hodinách a limitovaný počet kusů se obvykle vyprodá během několika minut. Cronuty se staly inspirací pro další hybridní sladké pečivo, jako jsou například "croffles" (kombinace croissantu a wafle) nebo "duffins" (kombinace donutu a muffinu).
Publikováno: 10. 11. 2024
Kategorie: gastronomie