Vepřová panenka ve slanině: Recept na šťavnatý gurmánský zážitek

Vepřová Panenka Ve Slanině

Výběr panenky a slaniny

Při přípravě vepřové panenky ve slanině je výběr kvalitních surovin naprosto zásadní pro výslednou chuť pokrmu. Vepřová panenka by měla být světle růžová, pevná na dotek a s minimem blan. Ideální je panenka z mladšího prasete, která je křehčí a šťavnatější. Při výběru slaniny se zaměřte na plátky, které jsou tenké a mají vyvážený poměr masa a tuku. Příliš tučná slanina by mohla zbytečně zatížit chuť panenky, zatímco příliš libová by se mohla během pečení vysušit. Pro výraznější chuť můžete zvolit slaninu uzenou, pro jemnější variantu pak slaninu anglickou. Nebojte se zeptat svého řezníka na doporučení, rád vám s výběrem poradí.

Příprava masa a koření

Stejně jako když děláme výpečky, i u panenky je základ pořádně očistit maso od všech blanek a šlach. Bez důkladnýho očištění by výsledek nebyl zdaleka tak dobrý jako třeba klasický výpečky. Panenku pak pěkně osušíme papírovkou a podle chuti osolíme a opepříme. Jestli chcete, aby to mělo grády jako výpečky z hospody, klidně maso potřete prolisovaným česnekem nebo nějakým dobrým kořením na vepřový. No a slaninu nakrájejte na tenký plátky - díky tomu se s ní bude dobře dělat a při pečení se krásně vypeče do zlatova.

Srovnání receptů na vepřovou panenku ve slanině
Vlastnost Recept 1 Recept 2
Doba přípravy 20 minut 30 minut
Doba vaření 25 minut 20 minut
Obtížnost Snadné Středně těžké

Když už máte hotové rychlé buchty, můžete se vrhnout na pořádnej hlavní chod. K tomu se fakt skvěle hodí jasmínová rýže jako příloha. Podobně jako když děláte plněné papriky v troubě, i tady je důležitý mít všechno předem nachystaný. Plátky slaniny musej bejt tak akorát dlouhý, aby šla panenka pěkně zabalit. Když ty plátky lehce přes sebe přeložíte, líp se vám to pak balí a drží to celý pohromadě. Jasmínová rýže se k tomu parádně hodí, protože krásně nasaje všechny šťávy. Kromě klasiky jako sůl a pepř se nebojte experimentovat s kořením. Fakt super funguje třeba sladká paprika, kmín nebo tymián, a když máte rádi výraznější chuť, klidně přihoďte i jalovec nebo rozmarýn. No a když k tomu přidáte voňavou jasmínovou rýži, máte luxusní kombinaci. Prostě si s kořením vyhrajte podle svýho gusta, ať už použijete jedno, nebo si namícháte vlastní směs.

Zabalení panenky do slaniny

Tahle úprava panenky ve slanině je stejně geniální jako třeba soljanka v ruské kuchyni - prostě klasika, co nikdy nezklame. Panenka, které se taky říká vepřová svíčková, je sice libová, ale sama o sobě může být při pečení suchá jak troud. Slanina je v tomhle případě spása - pustí tuk a šťávu, co maso parádně ochutí, podobně jako když do soljanky přidáte různé druhy masa pro bohatší chuť. Než to celé zabalíte, potřete maso marinádou nebo kořením - vsákne se to do něj během pečení úplně božsky. S výběrem slaniny to nepodceňte - fakt se vyplatí sáhnout po pořádný anglický slanině, co má správnej poměr tuku. Stejně jako soljanka potřebuje ty správný ingredience, i tohle maso si zaslouží to nejlepší. Šoupněte to do trouby na 180 °C, až to bude zlatavý - můžete použít pekáč nebo to hodit na gril, když chcete extra šmrnc.

Vepřová panenka ve slanině je jako tango na talíři – smyslná, vášnivá a plná chuti.

Radomír Dvořák

Teplota a doba pečení

Dosažení perfektně propečené vepřové panenky, která je uvnitř šťavnatá a zvenku obalená křupavou slaninou, vyžaduje správné nastavení teploty a doby pečení. Obecně platí, že vepřovou panenku ve slanině pečeme v předehřáté troubě na 180-200 °C. Doba pečení se liší v závislosti na tloušťce masa, obvykle se pohybuje mezi 20 až 30 minutami. Pro kontrolu propečenosti použijte teploměr na maso – ideální vnitřní teplota vepřové panenky je 63-65 °C. Pokud teploměr nemáte, zkuste maso propíchnout špejlí – pokud z vpichu vytéká čirá šťáva, je panenka hotová. Pamatujte, že i po vyjmutí z trouby maso ještě dojde, proto ho nenechávejte péct příliš dlouho, aby nebylo suché. Před krájením nechte panenku alespoň 5 minut odpočinout, aby se šťávy uvnitř masa rovnoměrně rozprostřely. Tak dosáhnete dokonale šťavnatého a chutného výsledku.

Tipy pro šťavnatou panenku

Vepřová panenka ve slanině je skvělou volbou pro slavnostní oběd nebo večeři. Aby byla panenka šťavnatá a křehká, je důležité dodržet několik tipů. Před pečením panenku osušte papírovou utěrkou a potřete olivovým olejem. Maso se tak lépe zatáhne a nepustí šťávu. Pro výraznější chuť panenku před pečením n marinatedujte v marinádě z oleje, bylinek a koření. Minimální doba marinování je 30 minut, ideálně však alespoň 2 hodiny. Při pečení panenku podlévejte výpekem nebo vývarem, aby se nevysušila. Doba pečení se liší podle tloušťky masa, obecně platí, že panenka by se měla péct při 180 °C asi 20–25 minut. Po upečení nechte maso 10 minut odpočinout, aby se šťáva rovnoměrně rozprostřela.

Servírování a přílohy

Vepřová panenka ve slanině se servíruje ihned po upečení, dokud je slanina krásně křupavá a maso šťavnaté. Pro efektní servírování ji můžete před krájením nechat krátce odpočinout na teplém místě pod alobalem. Tak se šťávy v mase rovnoměrně rozprostřou. Příloh k vepřové panence ve slanině existuje nepřeberné množství, záleží jen na vaší chuti a fantazii. Skvěle se hodí k jemnému bramborovému pyré, šťouchaným bramborům s cibulkou, nebo pečeným bramborám s bylinkami. Pokud máte rádi lehčí varianty, podávejte panenku s dušenou zeleninou, zeleninovým salátem nebo grilovanou zeleninou. Vepřová panenka ve slanině je delikatesa, která si zaslouží i slavnostnější přílohu. Vyzkoušejte například gratinované brambory, bramborové krokety nebo jemný celerový krém. Nezapomeňte na vhodnou omáčku! Výborně se hodí smetanová omáčka s houbami, pepřová omáčka nebo lehká bylinková omáčka.

Varianty receptu s náplní

Tahle vepřová panenka ve slanině je taková sváteční pochoutka, podobně jako vídeňská roštěná na slavnostním stole. A náplní do ní můžete dát fakt cokoliv! Sýr a pražská šunka jsou klasika, co nikdy nezklame, stejně jako tradiční vídeňská roštěná s cibulkou. Zkuste třeba grilovanou zeleninu - cuketu, papriku nebo lilek, to je paráda. Když máte rádi pikantní, dejte tam uzené s chilli papričkama, to vám rozproudí krev podobně jako pořádná vídeňská roštěná. A jestli jste spíš na sladší noty, můžete zkusit kombinaci sušených švestek a portského vína. Hlavně ať ta náplň není vysušená - to by byl hřích! No a pak už jen nechat fantazii pracovat, však víte jak na to.

Publikováno: 03. 11. 2024

Kategorie: jídlo a pití